Borelioza pytania

Czy można się zaszczepić przeciwko boreliozie?

Obecnie nie ma takiej szczepionki. Istniejąca poprzednio została wycofana.

Ile czasu trwa leczenie boreliozy?

Jest to proces długotrwały, ponieważ borelioza jest chorobą przewlekłą. Średni czas leczenia to od 2,5 do 5 lat. Za wyleczenie uznaje się brak symptomów choroby przez kilka miesięcy.

Czy zaczerwienie na skórze po ukłuciu kleszcza oznacza boreliozę?

Niekoniecznie. Jeżeli zaczerwienienie pojawiło się od razu po ukłuciu, zapewne jest to reakcja alergiczna. Rumień wędrujący pojawia się zazwyczaj po kilku dniach. Reakcja alergiczna z czasem znika, a rumień powiększa się, "wędruje" coraz dalej.

Ugryzł mnie kleszcz, a nie mam rumienia. Zaczęły mnie jednak boleć stawy. Czy to borelioza?

Rumień nie zawsze się pojawia. Z kolei zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne występujące  po ukąszeniu przez kleszcza, mogą świadczyć o boreliozie. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Przy wyciąganiu kleszcza w skórze został jego fragment. Co robić?

Pozostawienie aparatu gębowego nie zwiększa ryzyka zachorowania. Nasze ciało upora się z nim tak, jak z wbitą drzazgą, czyli wypadnie. Ranę konieczne trzeba jednak zdezynfekować i obserwować.

Czy boreliozę trzeba leczyć? Rumień sam zniknął.

Tak. Rumień zniknął, ale krętki poprzez krew lub chłonkę rozsieją się po organizmie, czyniąc spustoszenie.

Czy każdy kleszcz przenosi boreliozę?

Nie. Tylko około 30 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zakażonych boreliozą. W niektórych jednak miejscach poziom zakażenia wynosi nawet około 60 proc.

Czy usunięcie kleszcza szybko po ugryzieniu uchroni przed chorobą ?

Badania naukowe wykazują, że mały procent kleszczy (ok 8% tych zakażonych) ma bakterie boreliozy w śliniankach. Jeżeli ugryzie właśnie taki kleszcz, to infekcja może być przeniesiona praktycznie w ciągu kilku minut po ugryzieniu.